Zbyt dużo wypełniaczy – SYNDROM FOS

Co zrobić kiedy za dużo znaczy niezdrowo?

Zbyt dużo wypełniaczy – SYNDROM FOS Zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są na rynku od ponad 25 lat. To jedne z najbardziej popularnych zabiegów wśród Pacjentów. Wraz ze wzrostem ich popularności rośnie ilość powikłań. Pośród najbardziej poważnych komplikacji po wypełniaczach wymienia się martwicę czy ślepotę, które występują niestety coraz częściej. Zdarzają się zakażenia, […]

Zbyt dużo wypełniaczy - SYNDROM FOS

Zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są na rynku od ponad 25 lat. To jedne z najbardziej popularnych zabiegów wśród Pacjentów. Wraz ze wzrostem ich popularności rośnie ilość powikłań. Pośród najbardziej poważnych komplikacji po wypełniaczach wymienia się martwicę czy ślepotę, które występują niestety coraz częściej. Zdarzają się zakażenia, ropnie, grudki, ziarniniaki, guzki, biofilm, efekt Tyndalla. Mniej mówi się o migracji kwasu hialuronowego oraz tzw. syndromie FOS, czyli syndromie przepełnionej twarzy. Mam bardzo wiele Pacjentów u których wykonuje zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Moi Pacjenci znają i widzą moje poczucie estetyki, tak bardzo ważne podczas wykonywania zabiegów modelowania twarzy. Często od nich słyszę: “Pani doktor tylko nie chce być tak napompowana jak…” Ja się z tym w 100% zgadzam. Zajmuje się konsultowaniem i leczeniem syndromu FOS, czyli wspomnianego wcześniej zespołu przepełnionej twarzy. Tego typu komplikacja po zabiegach z wykorzystaniem najczęściej kwasu hialuronowego powstaje w następstwie źle wykonanych i dobranych zabiegów. W mediach społecznościowych pojawiają się osoby ze zbyt mocno wypełnionymi policzkami, przesadnie wydłużoną, szpiczastą brodą, z nosem który swój początek bierze na czole…. Nie powinno to tak wyglądać. “Nadmierne wypełniona twarz nie tylko źle wygląda pod kątem estetycznym, ale również często dochodzi do zaburzeń funkcjonowania w zakresie naczyń limfatycznych, tętniczych czy nerwów. Zgłaszają się Pacjenci z obrzękami pod oczami po podaniu kwasu hialuronowego w tej okolicy czy z zapaleniem w obrębie dróg łzowych.”

Dlaczego powstaje syndrom FOS?

Przy doborze preparatu do konkretnego zabiegu bierze się pod uwagę okolicę oraz reologię produktu. Biodegradowalność kwasu hialuronowego jest osobniczo zmienna, jednak w większości przypadków preparaty te utrzymują się w tkankach znacznie dłużej niż rok. Mam bardzo wiele Pacjentów u których efekt utrzymywania się wypełniaczy przekracza 2-3 lata. Trzeba brać to pod uwagę podczas modelowania twarzy kwasem hialuronowym. 

 

Bardzo często Pacjenci chcąc uzyskać szybkie efekty zapętlają się w zabiegach z wykorzystaniem wypełniaczy. Powstaje błędne koło – wypełniają, chcą większego efektu i znów wykonują zabieg, tkanki mają określoną wytrzymałość, zaczyna robić się ciężko w danym rejonie twarzy, no i niestety znów wykonywane są wypełniacze aby unieść tkanki. W efekcie uzyskujemy przepełnioną, nienaturalną twarz, wręcz napuchniętą. Zamiast działania liftingującego widzimy ciężkość i wiotkość skóry. Przy doborze odpowiedniej metody poprawy wyglądu Pacjenta zawsze biorę pod uwagę skumulowany efekt poprzednich zabiegów i dopiero podejmujemy decyzję jaką metodą zadziałamy.

 

Bardzo duże znaczenie ma dobór odpowiednich technik podawania preparatów oraz ich jakość. Nie bez znaczenia jest szeroka wiedza z zakresu anatomii oraz dokształcanie się w tym obszarze. Twarz ludzka starzeje się w określony sposób, trzeba mieć to na względzie planując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Konkretne przedziały tłuszczowe starzeją się inaczej w danych obszarach twarzy, w niektórych z nich dodajemy objętość a w innych ją redukujemy. 

 

Bardzo ważne działanie to nastawienie na poprawę jakości skóry, odpowiednio dobrane zabiegi, indywidualnie dostosowane do stanu wyjściowego skóry oraz do oczekiwanego efektu są kluczem do sukcesu.

Jak nie dopuścić do syndromu przepełnionej twarzy?

Przede wszystkim wybierać sprawdzone gabinety oraz lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w zakresie medycyny estetycznej. Należy pamiętać, że medycyna estetyczna to smart anti aging dzięki działaniu przeciwstarzeniowemu jesteśmy w stanie zatrzymać upływający czas. Bardzo ważne jest działanie skojarzone nastawione na dobranie indywidualnej pielęgnacji, zabiegów stymulujących poprawę jakości skóry oraz działanie liftingujące.

Leczenie FOS

Wśród Pacjentek i Pacjentów trafiających do mojego gabinetu niestety coraz częściej aby zacząć działanie przeciwstarzeniowe musimy cofnąć efekty poprzednich zabiegów. Jest to najczęściej rozpuszczanie źle podanego kwasu hialuronowego, który przemieścił się z obszaru ust lub daje obrzęki w okolicy oczu lub policzków. Takie działanie jest niezbędne aby długofalowo dobrze wyglądać. 

 

Rozpuszczanie kwasu hialuronowego to działanie tylko i wyłącznie w gabinecie lekarskim ze względu na częste reakcje alergiczne. Aby przywrócić jędrność skórze rozciągniętej przez nadmiar wypełniaczy należy przeprowadzić terapie skojarzone nastawione na poprawę jakości skóry oraz wzmocnienie głębokich struktur podtrzymujących.