Botoks, czyli toksyna botulinowa

Czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o tym zabiegu

Botoks, czyli toksyna botulinowa Popularność zabiegów z użyciem toksyny botulinowej wciąż rośnie. Nic dziwnego ponieważ wciąż odkrywamy nowe możliwości jej wykorzystania. Botoks, czyli toksyna botulinowa to rodzaj neurotoksyny produkowanej przez bakterie, wyrózniamy siedem odmian toksyny oznaczonymi w medycynie literami od A do G. W medycynie estetycznej wykorzystujemy pierwszą z nich – toksynę botulinową typu A […]

Botoks, czyli toksyna botulinowa

Popularność zabiegów z użyciem toksyny botulinowej wciąż rośnie. Nic dziwnego ponieważ wciąż odkrywamy nowe możliwości jej wykorzystania.

Botoks, czyli toksyna botulinowa to rodzaj neurotoksyny produkowanej przez bakterie, wyrózniamy siedem odmian toksyny oznaczonymi w medycynie literami od A do G. W medycynie estetycznej wykorzystujemy pierwszą z nich – toksynę botulinową typu A (BTX-A).

Trochę historii

1897 – Emil van Ermengem wyizolował toksynę z bakterii Gram-dodatnich (Clostridium botulinum), to najsilniejsza toksyna znana ludzkości. Zmierzono, że dawka śmiertelna to 1000j tej substancji

1978 – alan Scott okulista zastosował toksynę do leczenia zeza

1989– Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zgodę na wykorzystanie BTX-A w leczeniu w neurologii i okulistyce. W pierwszym okresie neurotoksyna znalazła zastosowanie w leczeniu zeza i blefarospazmu (spastycznego nawykowego skurczu powiek). W neurologii wykorzystywana była w dystonii (zaburzeniach czynności mięśni), do leczenia połowiczego kurczu twarzy, kręczu karku oraz dodatkowo w terapii nadpotliwości rąk, pach i stóp. Znalazła zastosowanie w leczeniu bólów głowy spowodowanych napięciem mięśni czaszki, rwy kulszowej (ostrzykiwanie mięśnia gruszkowatego). Toksynę botulinową stosowano z powodzeniem w niwelowaniu spastycznych przykurczów mięśni, w chirurgii w achalazji przełyku, zwężeniu mięśni odbytnicy oraz w leczeniu skóry po oparzeniach w chirurgii plastycznej.

1990 – Jean Carruthers (okulistka) i jej mąż Alastair Carruthers (dermatolog), zaobserwowali, że podczas leczenia kurczu powiek dochodziło do jednoczesnego wygładzenia zmarszczek pomiędzy brwiami.

Botoks teraz

Obecnie botoks aplikuje się głównie w jednej trzeciej górnej połowy twarzy tj: w okolicy zmarszczek między brwiami, zewnętrznych kątach oczu (tzw. kurze łapki), zmarszczek poprzecznych czoła, rzadziej w okolicy ust, brody, szyi.Obecnie za pomocą BTX-A można wysmuklic owal twarzy, skorygować usmiech dziąsłowy. Można również zniwelować drobne zmarszczki powieki dolnej u osób bez wiotkości skóry w tym rejonie. Coraz popularniejszym zabiegiem jest niwelowanie tzw. brukowanej brody, pozwala to na wygładzenie brody oraz zredukowanie widoczności poprzecznej zmarszczki na brodzie.

Toksyną botulinową jestesmy w stanie również unieść koniuszek nosa, dzięki czemu jego kształt będzie smuklejszy, BTX-A można również stosować z powodzeniem na obszarze szyi na zmarszczki poprzeczne i podłużne. Toksyna sprawdzi się w leczeniu nadpotliwości dłoni, pach i stóp.