Skóra odwodniona
Skóra odwodniona to nic innego jak skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową i zarówno skóra trądzikowa, naczynkowa, atopowa, sucha będą jednocześnie w wielu przypadkach skórami odwodnionymi.
Jeśli zależy Ci na młodym wyglądzie skóry to niewątpliwie kwestia jej nawilżenia powinna być dla Ciebie najważniejsza. Prawidłowe funkcjonowanie skóry związane jest z odpowiednim stopniem jej nawilżenia.
Skóra odwodniona to nic innego jak skóra z uszkodzoną barierą hydrolipidową i zarówno skóra trądzikowa, naczynkowa, atopowa, sucha będą jednocześnie w wielu przypadkach skórami odwodnionymi.
Jeśli zależy Ci na młodym wyglądzie skóry to niewątpliwie kwestia jej nawilżenia powinna być dla Ciebie najważniejsza. Prawidłowe funkcjonowanie skóry związane jest z odpowiednim stopniem jej nawilżenia.
Przeznaskórkowa utrata wody
Pamiętajmy również, że skóra jako jeden z największych organów w naszym ciele jest swoistą barierą od szkodliwych czynników zewnętrznych, jej prawidłowe funkcjonowanie będzie wpływać na nasz organizm. Przez skórę nieustannie zachodzi tzw. TEWL czyli przeznaskórkowa utrata wody – woda przemieszcza się ze skóry właściwej, która stanowi rezerwuar wody, do warstw powierzchownych naskórka.
Przyczyny nadmiernego TEWL:
Przyczyny nadmiernego TEWL:
- Uwarunkowania genetyczne , w tym zaburzenia rogowacenia
- Choroby skóry przebiegające z suchością (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska, wyprysk kontaktowy alergicznyh i podrażnienia
- W przebiegu chorób przewlekłych ogólnoustrojowych (cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, przewlekła niewydoność wątroby, nowotwory, stwardnienie rozsiane, jadłowstręt psychiczny, uszkodzenie ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego)
- Schorzenia którym towarzyszy nieprawidłowe wydzielanie potu lub łoju (zaburzenia hormonalne, neurologiczne)
- Odwodnienie organizmu (biegunka, wymioty, gorączka, stosowanie leków moczopędnych, obniżona podaż wody)
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedoczynność tarczycy, niedobory estrogenów, choroba Addisona, faza cyklu menstruacyjnego, zespół Nethertona)
- Kontakt skóry ze związkami drażniącymi (dym papierosowy, roztocza, alergeny)
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedoczynność tarczycy, niedobory estrogenów, choroba Addisona, faza cyklu menstruacyjnego, zespół Nethertona)
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry ( częsty kontakt z wodą, zwłaszcza twardą, chlorowaną, gorące kąpiele, silnie odtłuszczające środki myjące o odczynie zasadowym, detergenty, rozpuszczalniki organiczne, kosmetyki zawierające barwniki, substancje zapachowe, koserwanty i SLS-y)
- Leki ( retinoidy, steroidy, moczopędne leki regulujące ciśnienie krwi, dziegcie, niektóre antybiotyki)
- Niedobory żywieniowe ( niedobór witaminy A, dieta uboga w NNKT, obniżona podaż wody)
- Czynniki środowiskowe (długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub centralne ogrzewanych, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, niska temperatura powietrza, suchy klimat, woda, wiatr, mróz, stosowanie wentylatorów czy urządzeń nawiewowych, przewlekły kontakt z twardąą i chlorowaną wodą)
- Czynniki zawodowe (pracownicy przemysłu budowlanego i chemicznego, pracownicy biurowi, personel samolotów, fryzjerzy, mechanicy, rolnicy, ogrodnicy, gospodynie domowe i kucharki)
Bariera hydrolipidowa
Nasza skóra ma swoistą tarczę, która chroni nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Bariera hydrolipidowa pełni bardzo ważną rolę to dzięki niej woda z głębszych warstw skóry łatwo nie “ucieka”, dodatkowo prawidłowo funkcjonująca bariera stanowi ważny element chroniący nas przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz.
Płaszcz hydrolipidowy to mieszanina wody i lipidów. Powstaje on z wydzielin gruczołów łojowych i potowych, potu i łoju, poddanych częściowo metabolizmowi bakteryjnemu.
W skład mieszaniny hydrolipidowej wchodzą woda, kwas mlekowy, mocznik, jony (Na, K, Ca, Mg pochodzące z potu), triglicerydy, wolne kwasy tłuszczowe, woski, skwalen, metabolity komórek gruczołów łojowych.
Niepokojące sygnały wskazujące o uszkodzeniu płaszcza hydrolipidowego:
Niepokojące sygnały wskazujące o uszkodzeniu płaszcza hydrolipidowego:
- Suchość, ściągnięcie skóry
- Zaczerwienienie, świąd, pieczenie skóry
- Szary, ziemisty kolor
- Łuszczenie się naskórka (szczególnie w obszarze nosa, ust, brody)
- Nadwrażliwość na sprawdzone wcześniej kosmetyki, zmiany temperatury
- Nadprodukcja sebum
- Częste alergie i podrażnienia
- Trądzik tzw. ,,kaszka" na tawrzy
Jak odbudować barierę hydrolipidową
- Delikatne produkty myjące o fizjologicznym pH (cetaphil EM emulsja micelarna, balsam do demakijażu SVR Sensifine Baume Demaquillant, Ph doctor Delikatna emulsja do mycia twarzy, BasicLab Emulsja Myjąca do Skóry Ultra Wrażliwej, cell fusion C Ph – Balancing Cleansing Gel)
- Kosmetyki bogate w substancje naturalnie tworzące barierę hydrolipidową oraz wiążące wodę w warstwie rogowej naskórka. Substancje takie jak: wolne kwasy tłuszczowe, woski, cholesterol i jego estry, ceramidy, NMF (naturalny czynnik nawilżający w skład którego wchodzą mocznik, kwas PCA, sole kwasu mlekowego, aminokwasy). W składzie ważne będą substancje regenerujące, łagodzące i silnie nawilżające. Nie bez znaczenia będzie konsystencja kremu, wybieraj wersje „rich”. Wśród moich ulubieńców kremy z grupy cica (avene cicalfate, bioderma cicabio), Avene eau thermale xera calm, La roche posay toleriane sensitive, Cell Fusion C barriederm
- Wysoka ochrona przeciwsłoneczna krem z filtrem spf 50
- Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, 6, 9.
Często podczas konsultacji okazuje się, że Pacjenci mają skóre z uszkodzoną barierą hydrolipidową, planując zabiegi kosmetologiczne lub w gabinecie medycyny estetycznej zwłaszcza takie jak laseroterapia, peelingi bariera ta musi zostać odbudowana przy zastosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ skóra taka jest bardzo wrażliwa i zastosowanie terapii laserowej lub peelingów może się przyczynić do pogorszenia jej funkcjonowania.
Każdy człowiek nosi w sobie piękno, nie
pozwólmy, aby zbladło z upływem czasu.
pozwólmy, aby zbladło z upływem czasu.
Jesteś zainteresowana/y ?
WASZE OPINIE
Miałam przyjemność korzystać u Pani Doktor z powiększania ust oraz zabiegu laserem na naczynka, w obu przypadkach byłam i nadal jestem zachwycona efektami. Pani doktor to kompetentna, rzeczowa, a przy tym niezwykle serdeczna osoba, która dba o bezpieczeństwo i samopoczucie pacjenta przez całą wizytę. A efekty jej pracy mówią same za siebie! Polecam
Anna
Cudowna Osoba na właściwym miejscu ! Serdecznie polecam Doktor Kasię , bardzo zaangażowana , profesjonalna , cierpliwie i szczegółowo wszystko wyjaśnia . Dla Pani doktor zdrowie , bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta jest na pierwszym miejscu . Serdecznie polecam
Monika Ch.
Do p. Katarzyny chodzę od kilku lat ( botoks, likwidacja przebarwień, mezoterapia, HIFu), przed zabiegiem zawsze dokładnie objaśnia jego przebieg, zbiera dokładny wywiad - jest super miło i profesjonalnie, a do tego świetne efekty. Polecam!
Dominika
Pełen profesjonalizm i zaangażowanie. U Pani Doktor nie ma dróg na skróty. Umie rozwiązać problem i stanowoczo powiedzieć nie, jak potrzeba. Myślę, że akturat przy zabiegach medycyny estetycznej to konieczne. Polecam!
Kinga C.
Najlepszy lekarz na jakiego trafiłem, zaangażowany i świetnie znający się na swojej pracy. Zdecydowanie polecam
Piotr
Pani doktor niezwykle profesjonalna, zabiegi wykonywane są perfekcyjnie, z dbałością o naturalny efekt i komfort pacjenta, polecam szczerze i z całą pewnością wpisuję się w stały grafik:)
D.S.
Dr Zajączkowska jest wspaniałym lekarzem - do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, zna wszystkie najnowsze możliwości leczenia, jest empatyczna, dokładna. Zależy jej na naturalnym wyglądzie pacjenta, zabiegi dobiera do danego przypadku. Polecam z całego serca.
Iwona Bielecka
Cudowna dr Zajączkowska. Profesjonalne podejście, ogromne doświadczenie. Każdy krok podczas zabiegu przemyślany, tak aby Naszą urodę podkreślić, a nie przerysować 🙂 Z czystym sumieniem polecam
Milena