Poprawa owalu

Kolagen linerase - Czym jest? Do czego służy?

Wśród moich Pacjentów, którzy trafiają do gabinetu zmarszczki nie są największym problemem. To co najbardziej chcieliby poprawić to opadające tkanki, wiotkość skóry. Pani doktor wszystko mi opadło.. 🙂

Dlaczego tak nagle wszystko mi opadło?

Powodów utraty jędrności skóry jest bardzo wiele. Bardzo często zauważają taką zmianę Panie zwłaszcza w okresie menopauzy, często również po nagłej utracie zbędnych kilogramów mamy wrażenie, że skóra utraciła swoja sprężystość i jędrność. Z wiekiem dochodzi do utraty kolagenu, już od 25 roku życia co rok go tracimy, wpływa to niewątpliwie na utratę sprężystości i jędrności skóry. Błędy pielęgnacyjne, eksponowanie skóry na słońce bez fotoprotekcji, lub co gorsza korzystanie z solarium przyczynia się do dodatkowego uszkadzania skóry oraz kolagenu. Pamiętajmy o kremach z filtrem minimum SPF30, stosowanych cały rok bez względu na porę roku i pogodę. Wraz z upływem czasu zmieniają się nasze twarze, ubywa tkanki kostnej, poduszeczki tłuszczowe, które trzymają wszystko “na górze” zjeżdżają niżej. Dzieje się tak pod wpływem grawitacji oraz przez ścieńczenie przegród łacznotkankowych oraz ich wydłużenie. Z wiekiem mięśnie które w młodości unosiły tkanki do góry ulegają wydłużeniu i ich rolę w większej części przejmują ich antagoniści, czyli mięśnie które “ciągną w dół”. Pod wpływem wahań masy ciała wcześniej wspomniane poduszeczki tłuszczowe szybciej tracą swoją objętość, niewątpliwy wpływ na wszystkie te procesy mają hormony. To pod ich wpływem zmienia się nasza skóra..

Strategie działania na opadający owal twarzy

Nadmiar skóry poniżej linii żuchwy to wynik naturalnego starzenia się twarzy. To jeden z częstszych problemów, który chca poprawić moi Pacjenci. Z upływem czasu dochodzi do odwrócenia się tzw. “trójkąta młodości”, linia żuchwy zmienia się uwidaczniając tzw. “chomiki”. To nic innego jak luźne tkanki przemieszczające się poza “ramę” twarzy czyli dolną krawędź linii żuchwy.

 

Proces starzenia obejmujący wszystkie tkanki na twarzy, zarówno kości, mięśnie więzadła, poduszeczki tłuszczowe ma bardzo duży wpływ na nasz owal. Powstaje efekt osunięcia lub opadnięcia owalu. Ze względu na wielowymiarowe starzenie skóry z dana okolica wymaga wielotorowego działania. Nie ma identycznego rozwiązania danego problemu dla każdego Pacjenta, wszystko zależy od wyjściowego stanu skóry, wieku i stopnia zaawansowania zmian.

Stymulatory tkankowe

Są to różnego rodzaju preparaty, które w sposób bezpośredni i pośredni wpływają na fibroblasty stymulując powstawanie nowego kolagenu i elastyny. Dzielimy je na grupy, są to preparaty na bazie:

Kolagenu

Kwasu hialuronowego

Aminokwasów

Polonukleotydów

Kwasu polimlekowego

Polikapronolaktonu

Hydroksyapatytu wapnia

Stymulatory tkankowe pobudzają fibroblasty oraz wpływają na macierz międzykomórkową czyli środowisko w którym przebywają fibroblasty pośrednio wywierając na nie wpływ. Niektóre ze stymulatorów mają działanie wypełniające, to najsilniejsi gracze na rynku czyli kwas polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia, należy do nich również polikapronolakton. Kwas polimlekowy występuje w dwóch formach, jest silnym stymulatorem stanu zapalnego wywiera duży wpływ na fibroblasty powodując długotrwałe wytwarzanie nowego kolagenu, dając efekt naturalnego liftingu. Podobnie hydroksyapatyt wapnia również wywiera długotrwały wpływ stulujący fibroblasty, jednak przez zawartą karbamylocelulozę daje dodatkowo natychmiastowy efekt wypełnienia. Polinukleotydy o których ostatnio bardzo głośno w gabinetach medycyny estetycznej mają dobre działanie wspomagające syntezę nowego kolagenu oraz regenerują macierz międzykomórkową, dają dobre efekty, mają wysoki profil bezpieczeństwa i szybki okres rekonwalescencji.

Nici liftingujące i rewitalizujące

Nici to jedna z najbardziej popularnych metod poprawiających owal twarzy. Należy pamiętać, że mamy różne nici. Implantuje się nici gładkie, których zadaniem jest zagęszczenie skóry, to nici rewitalizujące, nieskręcone zawieszone pojedynczo lub w grupach, wśród nici gładkich mamy również nici rewitalizująco-liftingujące, zagęszczające i unoszące, to nici skręcone ze sobą, dzięki czemu tworzą przestrzenną strukturę. Nici haczykowe to bardzo dobry produkt do uniesienia opadających tkanek, dobrze sprawdzają się przy owalu twarzy. To nici grubsze, mające niewielkie przestrzenne haczyki, które otwierają sie ajk parasol przy implantacji i zahaczają o tkanki. Obecnie są uważane za jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym problemem. Dobrze zaimplanowane nici zbliżają do siebie przedziały tłuszczowe, podciągają powięź i liftingują skórę. Nici haczykowe są wspaniałym remedium na opadający owal, jednak zabieg wiąże się z relatywnie długim okresem rekonwalescencji.

Kwas hialuronowy

To polisacharyd naturalnie występujący w naszym organizmie, w formie nieusieciowanej. Odpowiednio przygotowany usieciowany preparat kwasu hialuronowego wykorzystuje się do wolumetrii. Jest to zabieg uzupełniający utraconą objętość w okolicy skroni, policzków, żuchwy i brody, tego typu zabieg przywraca utracona objętość i pozwala na powrót do naturalnego konturu twarzy.

Lipotransfer

Jest to zabieg przywracający utracona objetość tkanek. Polega on na pobraniu tkanki tłuszczowej metodą liposukcji strzykawkowej najczęściej z okolicy boczków czy brzucha, a następnie odpowiednio przygotowany preparat podaje się w wybrane okolice. Mimo naturalnego produktu okres rekonwalescencji jest nieco dłuższy i mniej precyzyjny niż w przypadku kwasu hialuronowego.

Urządzenia

Niewątpliwie jednym z najlepszych sprzętów do poprawy owalu twarzy jest HIFU, czyli skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej energii, urządzenia tego typu podgrzewają tkanki, które pod wpływem temperatury obkurczają się, ponadto dochodzi do mikrouszkodzeń w skórze stymulujących tkanki do produkcji nowego kolagenu.

 

Bardzo dobrym sprzętem poprawiającym jakość skóry są niektóre lasery oraz radiofrekfencja mikroigłowa, czyli urządzenie którego głowica zaopatrzona jest w mikroigiełki. Igły wbijając się w skórę, tworzą mikrokolumny uszkodzeń, dodatkowo igły podgrzewają tkanki, obkurczając je oraz stymulując do produkcji nowego kolagenu.

Zabiegi nieinwazyjne

Wśród zabiegów małoinwazyjnych dobrze sprawdzają się fala radiowa, urządzenia wykorzystujące prądy TENS. Bardzo dobrze sprawdzają się też masaże liftingujące twarzy. Fala radiowa podgrzewa tkanki co powoduje obkurczanie się włókien kolagenowych. Prądy TENS to swoista siłownia dla mięśni twarzy. Podobnie działają masaże liftingujące twarzy.

Zabiegi chirurgiczne

Ostatecznym zabiegiem poprawiającym owal twarzy jest lifting lub tzw. półlifting twarzy. Są to operacje których celem jest usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz przywrócenie napięcia warstwy mięśniowo-powięziowej. Mimo dużej skuteczności, należy wziąć pod uwagę ryzyko jak przy każdym zabiegu chirurgicznym oraz okres rekonwalescencji. Metod walki z opadającym owalem twarzy jest bardzo wiele. Ostateczny plan działania uzależniony będzie od wieku i stanu zdrowia Pacjenta, oczekiwań, zaawansowania procesu starzenia oraz możliwości anatomicznych. Aby kompleksowo zadbać o Wasz wygląd niezbędna jest konsultacja. Pozwoli ona na utworzenie indywidualnego doboru zabiegów w zależności od potrzeb skóry oraz oczekiwań Pacjentów.
Każdy człowiek nosi w sobie piękno, nie
pozwólmy, aby zbladło z upływem czasu.

Jesteś zainteresowana/y ?

WASZE OPINIE