Okolica oczu

Patrząc na drugiego człowieka oczy mówią nam najwięcej, to na nich rysują się emocje ludzkie. Jest to jedna z pierwszych okolic na którą patrzymy rozmawiając z drugą osobą. Ze względu na budowę tej delikatnej okolicy, podlega ona bardzo szybkim i wczesnym zmianom dodając nam lat

Jakie zmiany najczęściej przeszkadzają

Strategie działania

Drobne zmarszczki wokół oczu

Niektórzy je kochają inni nienawidzą, jedno jest pewne, u większości moich Pacjentów zmarszczki mimiczne tej okolicy do pewnego czasu dodają uroku, jednak z upływem czasu widzę, że przestajecie je lubić. Skóra okolicy oczu jest bardzo delikatna, podlega wpływowi czynników zewnętrznych takich jak słońce, czy wiatr to pod ich wpływem mrużymy oczy a skóra się marszczy. Aby zapobiegać tego typu nadekspresji mięśni stosujmy okulary przeciwsłoneczne oraz dbajmy o tą okolicę aplikując kremy regenerujące. Najlepszym zabiegiem poprawiającym stan skóry oraz redukującym kurze łapki jest toksyna botulinowa, potocznie zwana botoksem. Podaje się ją w określony sposób aby zahamować nadekspresję mięśnia okrężnego oka. To zabieg który daje fantastyczne efekty. Dzięki mikro dawkom toksyny mięsień się rozluźnia i zmarszczki zostają zredukowane. To zabieg dzięki któremu skóra nad mięśniem “odpoczywa”, nie jest “zagniatana” nadmiernie przy naszej mimice, która w dalszym ciągu pozostaje naturalna. Efekt utrzymywania się botoksu to od 3-6 miesięcy. To bardzo dobre działanie prewencyjne, aby zapobiec powstawaniu głębokich i nieestetycznych bruzd w tej tak bardzo delikatnej okolicy. U starszych Pacjentów, którzy nigdy nie korzystali z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej zmarszczki są często bardzo głębokie, wtedy z pomocą przychodzi nam kwas hialuronowy dobrany indywidualnie w zależności od stanu wyjściowego zmarszczek.

Cienie pod oczami

Problem podkrążonych oczu jest również bardzo powszechny u mnie w gabinecie. Sińce pod oczami dodają nam lat i pomimo wyspania i nawodnienia wyglądamy na zmęczone. Często z tym problemem zgłaszają się młode osoby. Okolica oczu bardzo mocno reaguje na stan naszego nawodnienia, nie zapominajmy o piciu wody i wysypianiu się. Nie jest to prosty defekt do leczenia. Nie znam metody która usunęłaby cienie pod oczami w 100%, poza korektorem. 🙂 Medycyna estetyczna potrafi poradzić sobie z cieniami pod oczami wpływając na pogrubienie skóry w tym miejscu. Odpowiednio dobrane zabiegi laserowe oraz mezoterapia zarówno z kwasu hialuronowego, polinukleotydów niwelują cienie. Lasery świetnie zagęszczają tą okolicę. Fioletowy kolor, który tak naprawdę dają naczynia prześwitujące przez cienką warstwę skóry, ulega rozjaśnieniu. Odpowiednio dobrana mezoterapia też rozjaśni i rozświetli okolicę oczu. Świetnie w tej okolicy sprawdza się osocze bogatopłytkowe PRP oraz fibryna bogatopłytkowa PRF.

Sucha skóra powiek

Przesuszona skóra tej okolicy również bardzo często dotyka moich Pacjentów. Częściej problem ten występuje wczesną wiosną, zwłaszcza u osób które cierpią z powodu alergii wziewnych na pyłki traw i drzew, ale również zimą sporo osób boryka się z tym problemem. Klimatyzowane pomieszczenia oraz ogrzewanie mocno przesusza tą delikatną okolicę. Warto, zwłaszcza wtedy, zadbać o skórę oczu odpowiednio dobrana pielęgnacją, stosowanie kremów o bogatych konsystencjach świetnie sprawdza się w tym okresie.

Pamiętajmy, że pielęgnacja to podstawa. Stosowanie cięższych kremów pod oczy lepiej zaaplikować na noc, to nocą dochodzi do największych procesów regeneracyjnych skóry. Na dzień oczywiście też, jednak nie każdy krem pod oczy polubi się z makijażem.
Fajne produkty: Bandi anti-dry krem maska pod oczy – świetnie regeneruje barierę hydrolipidową tej okolicy; Benton krem pod oczy czarna seria z ceramidami; Veoli Botanica balsam pod oczy – wklepywanie w okolicy oczu niewielką ilość, najlepiej na noc jest dość tłusty; Kiehl’s krem pod oczy zawiera dużo emolientów i humektantów w składzie; Fridge krem kawowy pod oczy, trzymamy w lodówce, jak wszystkie produkty tej marki, I’m Naturikke krem pod oczy i na powieki treściwy z kwasem hialuronowym, humektantami; Estee Lauder Revitalizing Supreme; Yonelle krem na noc pod oczy.

Wśród zabiegów medycyny estetycznej świetnie sprawdzi się mezoterapia zawierająca kwas hialuronowy, witaminy, antyoksydanty, tu również uzyskamy poprawę po zabiegach osoczem bogatopłytkowym.

Doły pod oczami, czyli dolina łez

Z upływem czasu zmienia nam się anatomia twarzy, poduszeczki tłuszczowe w okolicy dolnej powieki zmniejszają się i przesuwają w dól, dodatkowo efekt ten może być spotęgowany drastycznymi wahaniami masy ciała. Szczególnie po utracie zbędnych kilogramów, chudniemy nie zawsze tam gdzie chcemy najbardziej i twarz niestety też nam się zmienia. Z wiekiem dochodzi do zmian w obrębie oczodołów, które poszerzają swoje otwory. Więzadła ulegają ścieńczeniu i wydłużeniu. Wszystkie te zmiany powodują utratę objętości i zaniki tkankowe w obrębie zmarszczki powiekowo policzkowej. Efektem jest dolina łez. Najlepsze rezultaty uzyskujemy podając wypełniacz w tej okolicy. Stosuje się odpowiednio dobrane produkty zawierające kwas hialuronowy, wykonuje się również przeszczep tłuszczu, bądź stosuje osocze bogatopłytkowe w serii lub fibrynę. Rozwiązaniem przy towarzyszącej wiotkości skóry są nici.

Opadające powieki górne

Problem opadających powiek jest nie tylko estetyczny ale również zdrowotny. Nawisy skórne, które tworzą się z czasem ograniczają pole widzenia Pacjentom, stanowi to dość duży problem zdrowotny. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się zabieg blefaroplastyki. Nadmiar skóry można usunąć za pomocą skalpela lub lasera. Nóż chirurgiczny czy laser służą do odpreparowania nadmiaru skóry, obkurczenia nadmiaru mięśnia okrężnego oka oraz redukcji nadmiernej ilości przepuklin tłuszczowych. Laser ma przewagę koagulacji podczas zabiegu i dzięki temu ograniczamy krwawienie i ewentualne siniaki. Gojenie trwa około 7-10 dni, efekty ostateczne ocenia się po około roku od operacji, choć Pacjenci widzą efekty zabiegu dużo wcześniej. Do zabiegów mniej inwazyjnych, ale dających mniej spektakularne efekty należą HIFU zastosowane na wiotką cienką skórę okolicy oczu i czoła, nici liftingujące aplikowane w okolicy czoła, czy botoks podany tak aby unieść brwi. Dobór odpowiedniej metody zależy od Pacjenta, stanu wyjściowego problemu oraz jego oczekiwań.

Worki pod oczami

Nadmiar skóry powiek dolnych i ich zwiotczenie przyczynia się do powstania worków pod oczami. Aby temu zaradzić można wykonywać zabiegi zwiększające napięcie skóry, czyli laser, radiofrekwencję mikroigłową, nici liftingujące, HIFU. Najlepiej powyższe metody sprawdzają się z zabiegami mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, fibryna bogatopłytkową, czy stymulatorami. W bardziej zaawansowanym problemie skórę najlepiej wyciąć zabiegiem blefaroplastyki powiek dolnych, bardzo często połączonym z redukcją przepuklin tłuszczowych w tej okolicy.

Obrzęki

To bardzo częsty problem dzisiejszych czasów. Oczy często puchną po kontakcie z alergenami wziewnymi, często Panie które zakładają sztuczne rzęsy mają alergie na klej stosowany podczas aplikacji. Obrzęki pod oczami to również problem natury internistycznej, pojawiają się u Pacjentów z zaburzeniami nerek lub problemami z tarczycą, zawsze warto sprawdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się nic złego. Dość często zgłaszają się do mnie Pacjenci po źle podanym kwasie hialuronowym w tej okolicy, dochodzi do zaburzeń krążenia limfy w tej delikatnej okolicy oraz bardzo często kwas podany jest nieprawidłowo i w nadmiernej ilości. Aby rozwiązać ten estetyczny problem podaję hialuronidazę, która rozpuszcza nadmiar podanego kwasu hialuronowego. Czasami obrzęk pod oczami to nic innego jak przepuklina tłuszczowa a ten problem najlepiej rozwiązać u chirurga plastyka przeprowadzając blefaroplastykę z usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej z tej okolicy. Problemy w okolicy oczu są dość powszechne, jednak medycyna estetyczna stanowi wspaniałe narzędzie do poprawy tej okolicy. Najważniejsze jest właściwe rozpoznanie problemu po obejrzeniu Pacjenta oraz indywidualne dobranie terapii.
Każdy człowiek nosi w sobie piękno, nie
pozwólmy, aby zbladło z upływem czasu.

Jesteś zainteresowana/y ?

Sprawdź ceny zabiegów z toksyny botulinowej lub zapisz się na bezpłatną konsultacje!

Serdecznie zapraszam, dr. Zajączkowska

WASZE OPINIE